Ata Akdağ

3 Mayıs 1975’de Çorlu’da doğdu. 12 yaşında dinlediği toplama bir The Beatles albümü, müziğe ilgi duymasında büyük rol oynadı. 1989 yılında Ozan Kotra ile tanıştı ve 1991’de beraber kurdukları Bekarlar ile müzik kariyerine başladı. Grubuyla beraber, henüz lise yıllarında Göztepe Parkı ve Taksim Meydanı’ndaki rock festivallerinde, yanı sıra Taksim Bilsak’da sahne aldı.
Pendik Balkan Sanat Tiyatrosu ve Karşıyaka Belediye Tiyatrosu için oyun müzikleri besteledi. Müziklerini bestelediği Hasan Ağa’nın Karısı (Hasanaginica) adlı oyunda oyuncu olarak da görev aldı.
1998-2000 arasında, tüm Türkiye’de tanınan ve önemli liste başarılarına imza atan Kim Bunlar grubunda şarkı yazarı/vokal/klavye görevlerini üstlendi. 2000 yılında kurulan Flört grubunun ilk albüm kadrosunda yer aldı.
2001 yılında eğitim hayatına başladığı YTÜ Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nden 2010 yılında Yüksek Onur Derecesi ile mezun oldu. Yüksek Lisans öğrenimini de yine aynı üniversitenin Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde yaptı ve 2014’de mezun oldu. ‘Müzik sektöründe işitme sağlığı’ konulu araştırmalarıyla, Türkiye’de bu alanda yayınlanmış ilk akademik teze imza attı. YTÜ, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Tıp Fakültesi’nde konuyla ilgili seminerler verdi. Türkiye’de yürüttüğü çalışmaların öyküsü ve sonuçları Canadian Hearing Report dergisinde yayınlandı.
2003-2015 yılları arasında sanatçı Feridun Düzağaç’ın albüm ve konserlerinde yer aldı. 2012’de tamamı kendi bestelerinden oluşan bir progresif rock projesi olan Yaya ile “Bay A.’nın Hikayesi’ adlı bir albüm yayınladı.
Türkiye’den ve dünyadan önemli davulcuları buluşturan, aralarında Ari Hoenig, Ludwig Afonso, Volkan Öktem ve Turgut Alp Bekoğlu gibi isimlerin de bulunduğu Bir de Benden Dinle – Drum Experiment projesinin bestesini yaptı.
MSG üyesi bir besteci olan Ata Akdağ, 2015’de kurucusu olduğu Flört grubuna tekrar dahil oldu.